Projekt Sobibór 2018, JB

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/functions.php on line 201

Wiadomości


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Kategoria:

                W dniach 12 – 14 października razem z moimi koleżankami  z I LO we Włodawie wzięłam udział w projekcie. Towarzyszyli nam uczniowie  z II LO oraz grupy młodzieży z Holandii, Niemiec i Ukrainy.  Założeniem  projektu jest  pogłębianie wiedzy  młodzieży na temat Holokaustu.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy muzeum na Majdanku. Ten kilkugodzinny spacer każdy z nas przeżył inaczej, jednak wszystkim towarzyszyły jednakowo  silne emocje.  Później długo wymienialiśmy się swoimi  przemyśleniami,  następnie udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta w Lublinie. Mieliśmy też czas, aby wzajemnie się poznać. Wieczorem wszyscy wróciliśmy do ośrodka, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji  zagranicznych grup. Swoim nowym znajomym przedstawiłyśmy również prezentacje o Polsce i naszej najbliższej okolicy.

W sobotę rano braliśmy udział w wykładzie na temat historii obozu zagłady w Sobiborze, po czym udaliśmy się na miejsce, aby zobaczyć jak wyglądało ono w przeszłości oraz    poznać postępy prac archeologicznych tam prowadzonych.  Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o miejscu, które jest tak bliskie naszemu miastu. Wieczorem wszyscy uczestnicy wzięli udział w dyskusji. Wymienialiśmy  spostrzeżenia z ostatnich dwóch dni, opowiadaliśmy sobie o naszych krajach, o tym co dobre i  co chcielibyśmy zmienić na lepsze. Ważną kwestią w dyskusji była indywidualna odpowiedź na pytanie: „Czym jest dla ciebie identyfikacja narodowa?”.
Później  rozmawialiśmy ze sobą jeszcze bardzo  długo...

Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w obchodach 75. rocznicy wybuchu powstania w obozie zagłady w Sobiborze. Wysłuchaliśmy przemówień przedstawicieli wielu państw, a także niezwykle wzruszającej modlitwy duchownych różnych wyznań. Towarzyszyło nam poczucie jedności. Były to  ostatnie chwile razem, niedługo mieliśmy się rozstać i wrócić do swoich domów. Zanim jednak pożegnaliśmy się ostatecznie, wzięliśmy udział w końcowej debacie poświęconej  ksenofobii.
Kiedy zakończyliśmy rozmowy, przyszedł czas wyjazdu. Nie było to łatwe, wszyscy bardzo się ze sobą zżyliśmy. Rozstaliśmy się w nadziei, że spotkamy się znowu.

                                                                                                                               JB, 1ab