Deklaracja członkowska

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/functions.php on line 201

Deklaracja członkowska


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Kategoria:

Święta miłości kochanej ojczyzny,

Czują cię tylko umysły poczciwe…

Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe

byle cię można wspomóc, byle wspierać…” -śpiewali z dumą kadeci Szkoły Rycerskiej XVIII w. Uczniowie I LO im. T Kościuszki pragną być spadkobiercami owych szczytnych ideałów: umiłowania ojczyzny, jej historii, pamięci bohaterów narodowych, poszanowania dla polskiego dziedzictwa, polskiej tradycji i zwyczajów,  szacunku dla symboli i barw narodowych.   Zaangażowanie społeczności szkolnej  w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości potwierdza  prawdziwość i żywotność słów K. Wierzyńskiego: „że potrzeba nam wolności, jak trzeba przyrody”. Potrzebowali wolności nasi przodkowie, którzy mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku,  nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości.  Chcieliśmy więc uczcić „Twórców Niepodległej”, mając świadomość, że lista  zasłużonych dla Polski , która po 123 latach zaborów powróciła na mapę Europy, jest o wiele dłuższa. O „Ojcach Niepodległej,” J. Piłsudskim, R. Dmowskim, I. Paderewskim...,  informuje baner umieszczony na fasadzie budynku szkoły. O długiej drodze do niepodległości mówią tablice z datami wydarzeń historycznych na bramie wejściowej do szkoły.

              Udział w walce zbrojnej o niepodległość Polski wymagał determinacji i gotowości do narażania się na śmierć bądź represje. O miejscach wielkich bitew, znaczących wydarzeniach, wielkich „synach polskiego narodu ”przypominają „Drzwi do Niepodległej”, wykonane przez uczniów ILO. Owe drzwi umieszczone zostały w Urzędzie Miasta i w Starostwie Powiatowym we Włodawie.

       „Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze biel jest i czerwień”. Miłość do ojczyzny to również   szacunek dla symboli i barw narodowych- przypomina wykonana w maju tego roku dekoracja w barwach narodowych drzew w ogródku szkolnym .” I nigdy nie będziesz biała, I nigdy nie będziesz czerwona, zostaniesz biało – czerwona” – potwierdza tablica w konturze Polski wypełniana przez społeczność szkolną  białymi i czerwonymi guzikami w układzie poziomym flagi Polski.

   „Nie miecz, nie tarcz- bronią Języka Lecz - arcydzieła”. Na różne sposoby polskie elity starały się kształtować polską świadomość narodową, rozwijając różnorodne formy samokształcenia ,broniąc języka ojczystego, pielęgnując tradycję i kulturę. Ucztą duchową więc było zorganizowane przez naszą szkołę  koncertu  piosenek i pieśni patriotycznych i wspólnego czytania „Pana Tadeusza „A. Mickiewicza w wykonaniu uczniów szkół włodawskich , nauczycieli i zaproszonych gości, ubogaconego wspaniałą dekoracją, muzyką W. Kilara i uroczystym polonezem.

     „Pytasz się, gdzie jest( ojczyzna) i jaka? Jest w każdym wiernym sercu Polaka. W codziennej pracy, w życzliwym słowie…, Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku”- starali się pokazać to uczniowie w wielu cennych inicjatywach, przykładem może być: przygotowanie audycji radiowej przybliżającej działalność bohaterów II RP, wydanie i kolportaż na terenie szkoły i miasta numeru specjalnego gazetki szkolnej „Koń Kościuszki,” dotyczącego wydarzeń historycznych, bohaterów narodowych oraz polskich osiągnięć z okresu II Rzeczypospolitej, zorganizowanie Nocnego Maratonu Filmu Historycznego, konkursu plastycznego „Moja Niepodległa,” spotkanie z lokalnym kombatantem AK, spotkanie z regionalistą, podjęcie stałej opieki nad grobami żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym we Włodawie.

   W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 (odpowiadając na zaproszenie Pani Minister EN), w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie z uczniami i pracownikami PG Nr 2 we Włodawie zaśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy, ale pamiętajmy, że:

„Dziś Ojczyzna jest w potrzebie.

czeka ciebie, wierzy w ciebie

tysiąc lat historii patrzy w serce twe

Masz obronić co najlepsze

 by służyło Polsce jeszcze

liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa.”

vn11

vn22

vn33

vn44

vn55

 

-