SZKOLNE CZYTANIE NOWEL

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/functions.php on line 201

Wiadomości


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla/templates/dd_engineer_99/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Kategoria:

W minionym tygodniu, 18 września, w naszym liceum na dwóch ostatnich godzinach lekcyjnych odbyła się odsłona akcji „Narodowe Czytanie". Społeczność naszej szkoły przedstawiła dwie pozycje z proponowanych przez parę prezydencką: "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej oraz tekst „Mój ojciec wstępuje do strażaków" autorstwa Bruna Schluza. W ich wykonaniu wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele.

Na tę okoliczność sala gimnastyczna została odświętnie udekorowana portretami pisarzy, a przygotowani uczniowie wprowadzili w klimat, przywołując ważne fakty z ich biografii. Czytający byli ubrani charakterystycznie do tematyki i kontekstu historycznego prezentowanych utworów. Poszczególne klasy reprezentowali ich uczniowie, którzy doskonale poradzili sobie w roli lektorów, dbając o obrazowość przekazu i właściwy nastrój. „Kościuszkowskie" Szkolne- Narodowe Czytanie odbyło się w przyjemnej atmosferze, a czytający zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Młodsza część widowni (uczniowie klas I.) wysłuchała noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra pani”, w której autorka obnaża powierzchowność i fałsz realizacji pozytywistycznego hasła filantropii i dobroduszności. Tytuł to ironiczne określenie bohaterki- Eweliny Krzyckiej, która swoją fałszywą dobroczynnością wyrządza ludziom krzywdę, traktując ich jak zabawki.

Tekst tylko z pozoru odnosi się do realiów 2. poł. XIX wieku. Ta krótka forma prozatorska pozostaje aktualna także dziś, zmusza do refleksji nad motywacjami naszych postaw. I o tym wspomniała również pani dyrektor Arlena Krawczuk, jednocześnie zachęcając do czytania i poznawania bogatego dorobku polskich nowelistów.

Dlatego też warto powtórzyć za Horacym:  „Sapere aude!" („Odważ się być mądrym”) i … czytaj!

N.B., 1A sp