19 listopada br. roku to Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w I Liceum. Zgodnie z założeniami projektu cyfrowobezpieczni.pl, Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego obejmował następujące wydarzenia:
- · spotkanie edukatora z dyrektorem szkoły
- · spotkanie edukatora z uczniami, nauczycielami szkoły w ramach tzw. „apelu”
- · trzy warsztaty na wybrane tematy cyberbezpieczeństwa
- · spotkanie edukatora z dyrekcją, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.
Edukatorem bezpieczeństwa cyfrowego była Barbara Brzezowska-Lubawska.
Tak wspominają warsztaty uczniowie klasy 1ab i 2c:
„19 listopada 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie w ramach realizacji projektu „Cyfrowobezpieczni”. Spotkanie było bardzo interesujące, ponieważ zawierało informacje, które w dzisiejszych czasach są niezbędne. Każdy korzysta z Internetu i Social Mediów, ale nie każdy wie, w jaki sposób bezpiecznie powinno się z nich korzystać. Pani edukator poinformowała nas o wszelkich niebezpieczeństwach, jakie możemy spotkać w sieci. Sposób przekazywania informacji był na tyle ciekawy, że wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem.”
„Dnia 19 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące cyberprzemocy. Zajęcia poprawiły poziom naszej wiedzy dotyczącej zagrożeń czyhających na nas w Internecie. Uświadomiły nam, jakie konsekwencje możemy ponieść, dodając np. na facebook zdjęcie naszego kolegi bez jego zgody. Obejrzeliśmy również krótki film, który zobrazował , jak ważne jest zachowanie i ochrona swojej prywatności oraz oddzielenie życia prywatnego od tego, co upubliczniamy w sieci. Myślę, że projekt ten pozytywnie wpłynie na życie nastolatków w dzisiejszym „cyfrowym” świecie, po brzegi wypełnionym nowymi technologiami.”
„Temat wykładów był aktualny, poruszał teraźniejsze problemy młodych osób. Ukazywał, jak powinniśmy się zachowywać, a jak nie, aby uniknąć późniejszych konsekwencji swoich czasem nie do końca przemyślanych czynów.”