Z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków ILO we Włodawie 4 czerwca 2019r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z twórczością Zofii Kossak- Szczuckiej. Postać wielkiej pisarki, patriotki, działaczki, przedstawicielki zacnego i zasłużonego dla kultury polskiej rodu przybliżyła pani Anna Zalewska z Instytutu Edukacji Narodowej w Lublinie.
Zofia Kossak, zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, ale czasy, w których żyła, tragiczne doświadczenia życiowe sprawiły, że została pisarką. Jej proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina”, „Pożoga”,” Krzyżowcy”…, czy saga rodzinna „Dziedzictwo”- są czytane do dziś. Jej dramatyczne losy okupacyjne(„Otchłań”) stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom, do czego skłoniły ją głęboka wiara i współczucie. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Londynu i wiele lat spędziła na przymusowej emigracji w Kornwalii. W ojczyźnie rządzonej przez komunistów nie było dla niej miejsca. W 1957r. powróciła do kraju i osiadła w Górkach Wielkich. Zmarła w 1968 roku. W Górkach Wielkich zostało utworzone muzeum jej imienia. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi i medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Piękny portret pisarki- Zofii Kossak, kreślony przez panią Annę Zalewską na podstawie listów, pamiętników i wspomnień, przywraca jej postać współczesnemu czytelnikowi.
Na spotkanie z twórczością Zofii Kossak przybył również Dyrektor Lubelskiego „ Civitas Christiana”- pan Marcin Sułek, który zaprezentował młodzieży przywiezioną przez siebie wystawę fotografii” Rok polski oczyma Filipa Rybczyńskiego”. Inspiracją dla młodego artysty – lubelskiego licealisty- stała się książka Zofii Kossak- „Rok polski”.